Podľa slov šéfa Microsoftu tento operačný systém príde „niekedy počas roka 2012″. Po úspechu Windows 7 aj tentoraz Microsoft použije stratégiu masového testovania nového operačného systému pred jeho definitívnym uvedením na trh. Vývojárska edícia bola uvoľnená v septembri minulého roka. Očakávame, že finálnu verziu Windows 8 prijmú používatelia pozitívne. Bude podporovať aj platformu ARM, tento operačný systém sa tak objaví v tabletoch,notebookoch, stolových počítačoch a v zariadeniach all-in-one. Rovnako vznikne aj on-line predaj aplikácií cez vlastný obchod Windows Store.

O tomto operačnom systéme budeme detailnejšie informovať v našej reportáži z CES v Las Vegas. Pre Microsoft bude 2012 veľmi zaujímavý rok. Okrem Windows 8 príde na trh aj serverový operačný systém, pripravuje sa úplne nový balík kancelárskych aplikácií Office. Pri podnikovom nasadení s využitím cloudu sa výrazne posilní balík Office 365. Počas tohto roka dôjde k výraznému zlepšeniu Hotmailu a SkyDrive, z ktorého sa stáva naozaj univerzálny 25 GB priestor, teraz už využiteľný z rôznych zariadení. A práve to ponúka pre SkyDrive i Hotmail veľkú šancu.

V tomto roku uvidíme finalizáciu integrácie Skypu do produktov Microsoftu. Veľa si v tejto súvislosti sľubujeme od riešenia Microsoft Lync. Ide o ucelené riešenie na hlasovú komunikáciu, rýchle správy, audio, video a webové konferencie s jednoduchým použitím. V roku 2012 sa oveľa viac presadí operačný systém Windows Phone, pribudne integrácia s ostatnými riešeniami od Microsoftu a čakáme, že z hardvérovej stránky sa oveľa viac ako v minulosti presadí Nokia. Príkladom sú šikovné telefóny Nokia Lumia 710 a Lumia 800, ktoré sú vybavené Windows Phone 7.5. V tomto roku príde aj Internet Explorer 10.

Čítaj celý článok na: Pohľad za oponu: Čo príde v roku 2012? (01/2012). PC Revue, strana 15-17. Predplatné PC Revue