Technický pokrok je základným kameňom počítačového priemyslu. Na trh neustále prichádzajú nové produkty, a to s frekvenciou, ktoré nedosahuje žiadne iné priemyselné odvetvie. Občas to vyzerá, že niektoré novo predstavované technológie spadajú skôr do ríše rozprávok, ale po niekoľkých rokoch sa nezriedka objaví v bežnom predaji. V súčasnej dobe nám ešte môže pripadať ako utópia, že by sme zapli počítač, a systém by naskočil ešte predtým, než by sme domáčkli štartovacie tlačidlo.

Aj tie najnáročnejšie aplikácie, ako napríklad Photoshop, by sa spustili okamžite, bez načítania modulov a bez čakania na zobrazenie užívateľského rozhrania. Kliknete na 4GB film v HD rozlíšení, a on sa uloží ešte skôr, než pustíte tlačidlo myši. Podobná revolúcia nás ale čaká po uvedení novej generácie flashových pevných diskov, pripojených k systému pomocou rýchlejších rozhranie. Už dnes sú najrýchlejší serverové SSD disky spojené so základnou doskou prostredníctvom zbernice PCI Express a dosahujú niekoľkonásobne vyšších rýchlostí ako bežné SATA SSD disky (viď vpravo). S prechodom na platformu Intel Ivy Bridge sa môžeme tešiť na ďalšie zvyšovanie rýchlosti PC.

Snaha o zvyšovanie rýchlosti bude pokračovať uvádzaním nových technológií, ktoré počas niekoľkých rokov nahradí súčasný flashové SSD disky. Tieto nové technológie potom sľubujú rovnako krátku prístupovú dobu, akú disponujú dnešné pamäťové moduly RAM. V podstate sa dá očakávať, že sa v blízkej budúcnosti dočkáme splynutie operačnej pamäte s pevným diskom. Revolúcia pamäťových médií si ale vyžiada aj zmenu operačných systémov Windows a Mac OS. Z najnovšieho výskumu univerzity v San Diegu totiž vyplýva, že existujúce operačné systémy nedokážu plne využiť možnosti moderných rýchlych pevných diskov. Čo musí nové operačné systémy zvládať a akých prenosových rýchlostí by bolo možné dosiahnuť, to popisujeme na strane 32. Pozrime sa ale najprv na technológiu pevných diskov budúcnosti.

Svetlé zajtrajšky
Počas niekoľkých rokov budú pevné disky osobných počítačov pracovať prenosovou rýchlosťou až 4 GB / s Umožní to úplne nové technológie. Pokiaľ vám ide o rýchlosť, tak už dnes používate flashový SSD disk. Osadenie SSD diskom sa u osobného počítača aj notebooku prejaví priamo raketovým zrýchlením. Tieto disky by pritom mohli pracovať ešte o poznanie rýchlejšie, keby ich nebrzdilo pomalé spojenie so základnou doskou. Teoreticky by rozhranie SATA malo mať priepustnosť 6 Gb / s, v praxi sme však u tých najrýchlejších SSD diskov namerali maximálnu prenosovú rýchlosť 600 MB / s Prichádzajúce nové rozhranie SATA Express bude disponovať priepustnosťou 8, poťažmo 16 Gb / s Ešte tento rok prídu na trh základné dosky s radičom SATA Express a kompatibilné SSD disky, ktoré budú spolupracovať rýchlosťou 1,6 GB / s SATA Express používa k prenosu dát oveľa rýchlejší protokol PCI Express.

Iba zbernica PCIe má potenciál k plnému využitiu výkonu flashových pamätí. Najrýchlejší serverové SSD disky dosahujú prenosových rýchlostí 3 GB / s, a akonáhle príde tento rok do prevádzky nový štandard PCIe 3.0, môže okamžite dôjsť k zdvojnásobeniu tejto rýchlosti. Rýchlosť tohto rozhrania teda nebude spomaľovať činnosť SSD diskov, ale nie je zatiaľ isté, akých maximálnych rýchlostí budú flashové bunky v budúcnosti dosahovať. Počas zápisu 8KB stránky dát totiž najnovšie SSD disky Intelu musí najprv zmazať celý 2MB blok dát, v ktorom sa zapisované stránka nachádza. Zmazanie bloku trvá 3 milisekundy (ms) a následný zápis stránky trvá 1,2 ms. SSD disky dokážu načítať túto stránku počas 40 nanosekúnd (ns), teda 100 000-krát rýchlejšie. Užívateľ si týchto rýchlostných rozdielov nie je v praxi vedomý, pretože radič dáta ukladá simultánne. Dobré SSD disky čítajú dáta dvakrát rýchlejšie, než je zapisujú.

Čítaj celý článok a porovnania SSD Diskov: Příliš rychlá pro Windows: TURBO PAMĚŤ. (07/2012). Chip CZ, strana 30-33. /Predplatné Chip CZ |Verzia pre Tablet /