Niekoľko toolov, ktoré Vám pomôžu aby Váš počítač bol neustále svižný pre Vaše hry.

CCleaner
Potrebujete prečistiť Windows, históriu aplikácií alebo systémový register? Potom určite vyskúšajte tento jednoduchý, a predsa veľmi mocný program, ktorý patrí medzi špičku vo svojom odbore. Medzi možnosťami správy systému nechýba ani nastavenie automaticky spúšťaných programov, takže máte možnosť výrazne urýchliť štart Windows. Výhodou programu CCleaner je bezpečné použitie, u každého kroku najprv vyberiete analýzu a až podľa nájdených prebytočných položiek sa môžete rozhodnúť, či je skutočne chcete odstrániť. Vyhnete sa tak chybám – v drvivej väčšine prípadov môžete výbere nadbytočných záznamov a súborov veriť, pretože CCleaner je schopný perfektne vybrať bezpečne odstrániteľné objekty. V časti Obnova systému sa pozrite, koľko máte uložených bodov obnovenia – ak Windows dlhšiu dobu fungujú bez akýchkoľvek problémov, postačí vám kľudne iba dva body obnovenia, tie staršie môžete prostredníctvom CCleaner odstrániť.

FCleaner
Keby vám z akéhokoľvek dôvodu nevyhovoval univerzálny čistič CCleaner, môžete vyskúšať jeho kolegu, zadarmo dostupný nástroj FCleaner. Funguje obdobne ako CCleaner, zameriava sa na rovnaké hlavné problémy Windows. Vyčistiť môžete jednotlivé oblasti systému Windows, rovnako tak odobrať už neplatné položky alebo históriu jednotlivých aplikácií. Hoci FCleaner volia rôzne, na prvý pohľad pre niekoho menej prehľadné zobrazenie a usporiadanie prvkov hlavného okna, funkcionalitou si s CCleaner v ničom nezadá – zvládne toho naozaj veľa. Program FCleaner využijete aj pre rýchle zametanie stôp, teda odstránenie histórie najrôznejších aplikácií. Do podobnej kategórie spadá aj správa spúšťaných programov, vďaka ktorej jednoducho odstránite tie aplikácie, ktoré nechcete načítať pri každom spustení – jedná sa o rozšírenú variantu východzieho Nástroje pre konfigurácie Windows. Pokročilejší užívatelia ocenia možnosť detailného nastavenia, zapnúť môžete napríklad automatické spúšťanie FCleaneru pri každom štarte Windows.

CM Disk Cleaner
Niektoré čistiace programy volí formu sprievodcu, kedy vás postupne pomocou rôznych dialógov navigujú k vytúženej cieľovej funkciu. CM Disk Cleaner je v tomto ohľade opakom, ponúkne totiž všetky dôležité funkcie priamo prostredníctvom hlavného okna, ktoré sa objavia po prvom spustení. Vybrať si môžete z niekoľkých priamych funkcií, medzi ktorými nájdete napríklad klasické čistenie disku (odobratie nadbytočných súborov z rôznych umiestnení) alebo napríklad čistič aplikácií a registra. Nejde teda len o mazanie vybraných dát, ako by názov programu mohol naznačovať. Univerzálnejšie zameranie CM Disk Cleaner podtrhuje zahrnutie optimalizácia operačnej pamäte alebo bezpečné zmazanie súborov – použitím tejto funkcie si zaistíte, že nikto neobnoví vami zmazané dáta, a to ani špecializovanými nástrojmi. Špecialitou predovšetkým pre začínajúcich užívateľov je potom sekcia OneClick Cleanup, teda prečistenie systému jediným kliknutím myšou.

Čítaj celý článok a ďalší užítočný soft na: Úklid a zefektivnění Windows bez rizika (06/2012). Computer, strana 28-30. Predplatné Computer (zive.cz)