Televízne monitory predstavujú veľmi praktické riešenie pre tých užívateľov, ktorí chcú okrem práce sledovať na tom istom zariadení aj bežné pozemné digitálne vysielanie. Ide o užívateľsky najprívetivejšie voľbu: na diaľkové ovládanie, zhodné ako u televízorov, si zvykne každý a nemusíte utrácať za ďalšie zariadenia. Iste ale poznáte starú pravdu, že spojením viac funkcií dohromady vzniká predovšetkým kompromis. Televízne monitory nie sú výnimkou, naopak ide o najvydarenejší príklad. Výrobcovia napríklad aj cez výrazný rozvoj technológií VA a IPS stále ponúka televízne monitory len so zastaranou TN technológiou, ktorá sa vzhľadom k úzkym pozorovacím uhlom na tento účel vôbec nehodí. Zatiaľ čo na počítačový monitor zvyčajne pozeráme z rovnakej polohy, na televíziu sa chceme dívať z postele či kresla. Úzke pozorovacie uhly sú skrátka nepriateľom televíziou.

Výnimkou bol napríklad Benq, ktorého televízny monitor E24-550 s VA obrazovkou sme otestovali v Computeru 11/11. Škoda, že Benq od výroby týchto televíznych monitorov nadobro upustil. Výrobcovia televíznych monitorov stále „drží basu“ z pohľadu sa polohovať. Zatiaľ sme sa nestretli s dobre polohovateľným TV monitorom, všetci ponúka jednoduché podstavce s minimálnou, alebo dokonca žiadnu (Sharp) možnosťou náklonu obrazovky. Kým do sveta počítačových monitorov sa vracia matné plasty, televízny svet stále útočí lákavým dizajnom. Pokojne sa zlákať nechajte, pamätajte ale, že existujú aj dôležitejšie vlastnosti.

Odlišné počítačové nároky
Kompromis sa ale prejavuje aj v kvalite obrazu. Televízne vysielanie vyžaduje iné nastavenie parametrov obrazu ako počítačový monitor: farby sú obvykle studenšie, gama nižšia, výrobcovia obraz doostruje a zvyšujú kontrast.

V úlohe počítačového monitora sú však tieto nastavenia nežiaduce a je dôležité, aby si výrobca rozdielne požiadavky uvedomil a umožnil vypnutie všetkých dodatočných zásahov do obrazu. V tomto smere vedie Samsung, ktorý po priradenie vstupu a miernej korekcii farebnej teploty nenáročných užívateľov uspokojí. Naopak Philips zrejme na používateľa počítača zabudol, aj po nastavení PC režimu zostáva obraz neprirodzený. Veľmi pravdepodobne ide o chybu zbrusu nového modelu, ktorá by mala byť čoskoro opravená v novom firmvéri.

Televízne monitory majú všeobecne trošku odlišné nastavenia obrazu, napríklad býva zvykom oddelené nastavenia pre jas a intenzitu podsvietenia. Očakávali sme všeobecne vyššiu úroveň jasu, opak je však pravdou a televízne monitory dosahujú nižších maxím. Výnimkou zostáva Samsung T27A750, ktorý vzhľadom k lesklému povrchu obrazovky musí odlesky „prepáliť“.

TV monitor, alebo televíziu?
Dostávame sa k najdôležitejšie otázke testu: majú vôbec televízne monitory zmysel a aký je rozdiel medzi počítačovým TV monitorom a televízorom? Nejde v skutočnosti o jedno a to isté, len s iným názvom? Odpoveď je zložitejšia: v cenovej kategórii do zhruba šiestich tisíc korún síce nájdete značkové televízory, ale v drvivej väčšine s rozlíšením HD Ready – to sa pre pripojenie k počítaču rozhodne nehodí. Full HD nájdete u výrobcov menej zvučných mien, ktorí zase nedbajú na požiadavky počítačových užívateľov. Tu sa televízny monitor určite vyplatí.

Ak plánujete ale investíciu vyššiu, povedzme okolo 350 Eur, môžete na televízne monitory zabudnúť a zvoliť rovno televíziu od renomovaného výrobcu. Televízia totiž obvykle ponúka výrazne kvalitnejšiu obrazovku typu IPS s lepšími pozorovacími uhlami. Napríklad televíziu s uhlopriečkou 66 cm zodpovedajúca 26 „s Full HD rozlíšením as kvalitným panelom zaobstaráte od 300 do 400 Eur. Víťaz nášho testu síce ponúka zhodné funkcie ako televízor, avšak práve u Samsungu môžete kúpiť rovnako vybavenú televíziu s väčšou, kvalitnejšie obrazovkou za desať (UE32D5500), respektíve jedenásť (UE32D6000) tisíc korún.

Drahšie z menovaných sme skúšali ako počítačový monitor a prešiel úplne bez problémov. Televízny monitor samozrejme zostáva riešením v malých priestoroch, kde si nemôžete dovoliť väčšie uhlopriečky: na internátoch, v detských izbách a pod. Môžu pokojne slúžiť ako televízory, napríklad v kuchyni alebo na chalupe, bez ambícií na pripojenie s počítačom. Výber je veľmi široký, nie každý model však vyhovuje súčasne počítačovým požiadavkám.

Čítaj celý článok a výsledky testu na: Televize v monitoru i počítači. (06/2012). Computer, strana 16-27. Predplatné Computer (zive.cz)