Na svete je nové vysokorýchlostné rozhranie, ktoré je trikrát rýchlejšie ako USB 3.0 a umožňuje pripojiť až sedem zariadení cez jediný port. Ako fyzickú vrstvu využíva meď alebo optické vlákno a v prípade medi môže cez kábel „tiecť“ 10 w príkonu pre koncové zariadenie.

Štandard vytvoril Intel a prvýkrát ho na trh dostal Apple vo svojom MacBook Pro vo februári minulého roka. Zatiaľ nájdete na trhu minimum zariadení s podporou konektorov Thunderbolt, ale výhody tohto rozhrania hovoria jasne, že ide o jednu z najperspektívnejších vstupno- výstupných technológií blízkej budúcnosti. Kompatibilný s DisplayPortom Prvýkrát sa technológia Thunderboltu objavila pod názvom Light Peak už v roku 2009.

Pochádzala z dielne Intelu, a ako názov napovedá, malo ísť o optický konektor. No kedže transportná vrstva Thunderboltu je nezávislá od tej fyzickej, prvé verzie káblov Thunderbolt prišli s medenými vláknami vo svojom vnútri. A to hlavne pre cenu. Špecifikácia však podporuje obe prenosové cesty – meď aj optické vlákno. Druhá generácia technológie Thunderbolt bude s najväčšou pravdepodobnosťou postavená na optických vláknach (hrúbka vlákna bude 62,5 mikrónu), bude však spätne kompatibilná. Medená verzia káblov tejto technológie môže mať maximálnu dĺžku tri metre, v prípade optických vláken sú to desiatky metrov, ale bez možnosti napájania koncových zariadení.

Thunderbolt kombinuje protokol DisplayPort a PCI Express do jedného metadátového protokolu, nad ktorým možno prenášať údaje v dvoch kanáloch v rýchlosti 10 Gbit/s na kanál. Kedže PCI Express je dnes rozhranie bežne používané na čipových súpravách Intel, masové rozšírenie Thunderboltu by nemal byť problém. A navyše koncovka technológie Thunderbolt je mechanicky aj elektricky zhodná a dokonca spätne kompatibilná s konektorom DisplayPort, konkrétne ide o konektor mini DisplayPort. Určený je na nasadenie v notebookoch a využitie tejto technológie sa očakáva aj v ultrabookoch.

Dostatočná kapacita na čokoľvek
USB 2.0 ponúka dátovú priepustnosť400 Mbit/s, pri FireWire 800 je to 800 Mbit/s, Express Card poskytuje 2,5 Gbit/s, USB 3.0 5 Gbit/s a Thunderbolt 10 Gbit/s na každom z dvoch kanálov. V praxi to znamená full HD celovečerný film prenesený za 30 sekúnd, hudbu na celoročné počúvanie stiahnutú do 10 minút či osem simultánnych nekomprimovaných 720p videostreamov. A to predstavy Intelu hovoria o novej generácii Thunderboltu s rýchlosťou 50 Gbit/s v roku 2015 a 100 Gbit/s v roku 2019. Dáta, video, grafika, real-time prenosy – aktuálne praktické skúsenosti z testov hovoria o maximálnom dosiahnutom prenose takmer 900 MB/s.

Čítaj celý článok na: Thunderbolt – rýchlejší ako blesk? (01/2012). PC Revue, strana 28-29. Predplatné PC Revue