Naughty Dog určite poznáme z ich predchádzajúcich hier najmä však hry Uncharted. Vývojari chceli vyskúšať niečo nové a vybrali sin a to dosť vyhľadávanú hernú tému, post-apokalyptický svet. Na druhej strane konkurencia nespí a táto téma je už dosť vyžmýkaná, nukleárna vojna, zombie, vírusy, rozpad spoločnosti to všetko tu už bolo a nás sa snažia chlapci z Naughty Dog presvedčiť že nás môžu stále prekvapiť v tomto type hry a ponúknuť niečo nové. Odbočili dostatočne od už vychodeného chodníčka Uncharted alebo nám ponúknu ďalšieho Indiana Jones v post-apokalyptickom svete?

The Last of Us

Voľnosť pohybu a riešenie jednotlivých situácii bude v The Last of Us podstatná. Na to sa snažia poukázať tvorcovia už od prvej prezentácii hry. K rôznym situáciám má dopomôcť aj vyspelá umelá inteligencia a stým spojené nebezpečie, ktoré narastá či vzrastá podľa toho ako sa danú situáciu rozhodnú riešiť. Predstavená trojka Joel, Ellie a Tess prechádzajú na začiatku cez zničené uličky mesta Boston, kde by sa napätie dalo krájať. Prostredie toho čo kedysi bolo mesto je naozaj navrhnuté geniálne a hráč sa často krát bojí alebo hra sama má navodiť pocit strachu každým krokom Vašej skupiny. Tvorcovia hry tak preniesli prácu na hráčov samotných, tým že nechali pracovať ich vlastnú fantáziu strachu.

Všetkému napomáha dokonalí zvuk alebo ticho. Boston je už takmer mŕtvé mesto a hráč tak môže vnímať aj ten najmenší zvukový detail. Napríklad zvuky netvorov v ďialke, rinčajúca voda, dážď, vietor a všetky tieto detaily napomáhajú k desivej atmosfére mŕtveho mesta. Hudba v hre nieje podstatná a hraje iba rolu v určitých načasovaných situáciach. Joel tiež disponuje schopnosťou vidieť všetko čo vydáva zvuk a ak chcete tak sa Vám odhalí všetko živé čo Vás obklopuje.

The Last of Us

Ak už spomíname živých respektíve preživčích tých na svojej ceste Bostonom stretnete tiež. Samozrejmosťou sú tiež aj nakazený, ktorý prechádzajú rôznymi štádiami nákazy. V nedávno zverejnenom denníku vývojárov bolo vysvetlené, že nejde ani tak o zombie ale o ľudí ktorý sú napadnutý Fungusom teda plesňami. Totižto v živočíšnej ríši existuje niekoľko druhov plesní, ktoré prirodzene likvidujú celé kolóny mravcov či iné druhy hmyzu. Napadnutý mravec sa začne správať inak a prestane pracovať je nútený a poháňaný fungusom aby napríklad vyliezol na najvyšší bod na ktorý sa momentálne dostane, tam sa zahryzne do stonky rastliny a zahynie, z neho potom vyrastú hrozivé špicaté plesne ktoré neskor prasknú a rozmnožia plesne do okolia. Ak sa tak stane priamo v hniezde, ceelá kolónia vymrie ide o prirodzený kolobeh života. Takéto napadnuté mravce vyzerajú skutočne hrozivo, mimozemšťania z inej planéty.

Spomenuli sme to len preto, že tvorcovia za Naughty Dog si zobrali inšpiráciu práve z týchto plesní a hrajú sa zo slovíčkom “čo ak by existovali takéto plesne ktoré by infikovali aj ľudí”. Bežec je typ nakazeného ktorý ako názov hovorí Vás napadne rýchlo a agresívne. Hoci Bežci vyzerajú ešte ako ľudia ich myseľ už ovláda fungus a ten im nahovára aby lovili. Svet v The Last of Us je naozaj brutálny a nemilosrdný a prostredníctvom všetkých týchto prvkov budete do hry vtiahnutý, hra Vám tak ukáže skutočne brutálny svet.

The Last of Us

Ďalšia skupina nakazených a tiež druhá fáza postupu fungus sú “Štastlivci”, ktorý už nemajú v sebe ani štipku ľudskosti. Ich telá a hlavy sú deformované plesňami tak ako to býva v prípade skutočných plesní a chudákmi ktorý sú nim napadnutý. Tento druh netvora už nevidí ale veľmi dobre počuje. V praxi znamená, že často krát bude musieť hráč meniť taktiku, tak naozaj každý súboj bude znamenať inú situáciu na ktorú bude treba reagovať. Ešte do toho prichádzajú aj ľudský nepriatelia alebo prežijúci ktorý často krát nemajú rovnaký pohľad na svet a nechcú to isté čo Vy.

Hrdinky z hry Ellie a Tess riadi umelá inteligencia, ktorá má ešte nedokonalosti a vývojári stále pracujú na ich reakciách. Sú to spoločníčky ktoré nám pomáhajú orientovať sa a môžu nám často krát zachrániť život. Pri samotnej prezentácii hry sa stalo že Jess už vystrelil svoj posledný náboj a beštia sa pripravovala na svoj smrteľný výpad kde tu Tess vytiahla zbraň a beštia padla na zem.

Pripravme sa že v hre budeme preskúmavať, hľadať a kombinovať predmety. Prichádza systém známy z hry Dead Rising 2 v ktorom si budeme vytvárať vlastné zbraňe. Preskúmavanie a prechádzanie levelov má budiť dojem väčšej slobody. I keď príbeh bude možno jednoznačný či lineárny, riešení bude stále viac a bude na hráčovi ktorý si zvolí. Hra ponúkne jednoduchý spôsob výrobi a poskytne aj návod a na čo sa ten ktorý predmet hodí na ktorý konečný predmet. Vyhnete sa tak zberu nežiaducich predmetov, ktorých využitie by vo Vašich očiach nemalo zmysel.

Tak bude hra The Last of Us niečo iné, nebude to ďalšia postapokalyptická strieľačka s príbehom ktorý sme počuli sto krát? Zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne, drsný svet v ktorom sa rozhodneme sami ako budeme riešiť stretnutia s netvormi a hlboký emočný vzťah medzi Joelom, Ellie a Jess slúžiaci ako prostriedok ktorý nás vtiahne do pocitov a príbehu. Pripravte sa bude to pekne drsná cesta.