Steam pre Linux (beta) sa zrejme objavia do niekoľkých dní.

Ako ste určite zaznamenali, spoločnosť Valve, ktorá má na svedomí Steam a hry na Source engine, sa nedávno pustila do Linuxu s obrovským nadšením. Práca im ide od ruky a tak sa nie je čomu diviť, že sa, aspoň podľa neoficiálnych informácií, konečne dočkáme verejnej betaverzie.

Skrze Marlamin (XML Parser) sa totiž podarilo objaviť dôkaz o prítomnosti linuxového zostavenie Steam na serveroch Valve. Nástroj Marlamin pritom už niekoľkokrát pomohol úspešne prezradiť zatiaľ neverejné novinky.

http://www.root.cz/zpravicky/steam-pro-linux-beta-se-zrejme-objevi-do-nekolika-dni/

Steam Linux Beta objavený v CDR databáze

Martin Benjamins (@ Marlamin) zistil pomocou svojej aplikácie CDR Parser v2, že do databázy CDR (Content Description Record, databázy spoločnosti Valve obsahujúci záznamy o hrách na Steam) bol včera pod AppID 16549 pridaný Steam Linux Beta. Záznam obsahuje odkaz na hru Portal. Bude Portal súčasťou Steam pre Linux? Pobeží, rovnako ako zombíci, na Linuxe rýchlejšie ako na Windows?


http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/steam-linux-beta-objeven-v-cdr-databazi

Dnes štartuje beta Steam Big Picture módu
Valve po dlhej dobe čakania štartuje betaverziu Big Picture, ktorá umožňuje preniesť prostredie aj hry zo Steam na vašu televíziu.

Steam Big Picture, ako sa nazýva nová funkcia Steam, umožňuje nielen hrať všetky vaše hry zo Steam na televíziu, ale aj prechádzať obchod, spravovať priateľov, a čo viac, k dispozícii je aj klasický web browser, vďaka ktorému sa cez televíziu môžete dostať aj na akúkoľvek stránku mimo Steam. YouTube, Facebook, Zing, proste všetko.

Hoci sa Big Picture nebráni myši a klávesnici, pripravte sa na to, že celý systém je určený primárne pre gamepad. Valve našťastie nezabudlo na možnosť namapovať si vlastné ovládanie podľa potrieb každého hráča. Konieckoncov, zkoukněte obrázky a trailer, ktoré pre predstavu poslúžia najlepšie. Samotná beta bude spustená ešte behom dnešného dňa, aspoň už beží oficiálny web, kde sú k dispozícii HW nároky, návod na zapojenie (najľahšie cesta je prepojiť PC a televíziu cez HDMI kábel) a tiež oznámenie, že beta pre Mac odštartuje neskôr. V rámci PC by sme sa nečudovali ostrému štartu o 19:00 nášho času, čo je pre všetko v rámci Steam typický čas.

http://www.zing.cz/novinky/13590/dnes-startuje-beta-steam-big-picture-modu

Valve predstavili Steam Big Picture mód
Valve po dlhom čase približuje Steam Big Picture mód, ktorym chce zaútočiť na TV a obyvačky, Ktory Ovládajte konzoly. A teda si budete môcť svoje PC pripojeného k TV ovládať pohodlne aj z diaľky. PC je však ľan prvý krok, následne by sa na TV chcelo Valve dostať hľa So svojim Steam Boxom, respektíve na boxoch od inych firiem.

Samotný Big Picutre ponuka základy klasického Steam a to Store, Library a Community, kde sa teda daju kupovať, hrať hry a hľa sledovať a pozýva priateľov. Vzhľadom na eventuálne POUŽÍVANIE gamepadu, je klávesnica pridaná v zvláštnom kvetinkovom formáte, Ktorý je podla exkluzívneho preview na Kotak funguje veľmi dobre. Hľa ked Dôvody použitím gamepadu na Písanie textov na PC nie je úplne jasný. Nakoniec nechýba ani internetový prehliadač s prídavkom zoomu.

http://www.sector.sk/novinka/69898/valve-predstavilo-steam-big-picture-mod.htm

Big Picture: Steam podporuje gamepady a predstavil prostredie pre televízory
Ak stále hráte hry na počítači, nie v obývačke pri televízii na konzolu, určite poznáte hernú platformu Steam. Svojho času ju preslávila strieľačka Half-Life 2, hoci to bola skôr negatívna vlna názorov a skúseností. Postupom času sa ale Steam vypracoval a teraz vládne digitálnej distribúcii hier na osobných počítačoch. Skúša ho napodobniť napríklad EA so svojou službou Origin. Vo Valve sa docela dlho prejavujú snahy o rozšírenie poľa pôsobnosti mimo svet Windows. Podpora OS X bola prvým nesmelým krôčikom. V súčasnosti sa vie len to, že sa firma zaujíma o Linux, ktorý by teoreticky mohol poháňať jej vlastnú hernú konzolu.

Zvesti o vývoji konzoly síce boli popreté, ale teraz firma vyrukovala s niečím, čo tie špekulácie priamo vybuzuje. Betaverzie klienta Steam obsahuje nový užívateľský režim Big Picture. „Veľký obraz“ môžete preložiť doslova a neurobíte chybu. Prekopaná užívateľské prostredie totiž obsahuje rozmerné prvky a na prvý pohľad plytvá miestom. Prečo? Nikto nečaká, že ho budete ovládať myšou, kdeže. Režim Big Picture bol prispôsobený gamepadům. Valve chce svojim konkurentom v hernej brandži ukázať, ako má vyzerať poriadne grafické prostredie na televíznej obrazovke.

Samotná služba vie všetko, čo predtým. Naučila sa ale aj niekoľko nových fígľov, ktorými má šancu zaujať. Napríklad obsahuje internetový prehliadač, ktorý je vraj konečne použiteľný. Ako asi viete, na herných konzolách ste nikdy nemohli surfovať kvalitne a pohodlne. Nedávno Microsoft začal testovanie IE9 pre Xbox 360. Dostupný bude niekedy na jeseň, o jeho kvalite v tejto chvíli veľa povedať nemôžeme. Sme ale zvedaví, ako sa integrácia prehliadača povedie. Valve do svojho klienta zabudoval aj neobvyklú softvérovú klávesnicu, s ňou by sa malo dobre manipulovať pomocou gamepadu.

S optimalizáciou ovládanie si zrejme dali inžinieri veľkú prácu. Nič nie je vytesané do kameňa, Steam Big Picture sa nachádza v Bete, takže sa pravdepodobne ešte bude premieňať podľa spätnej väzby od používateľov, ktorí pomôžu vychytať chyby a nedostatky. Myš s klávesnicou tu stále použiť môžete, ale zameranie na gamepady ukazuje odklon iným smerom. Ak Valve nakoniec neoznámi svoju vlastnú hernú konzolu, zjedzte si ma. Aký iný dôkaz ešte potrebujete? Vlastne záleží na tom, či bude ohlas na Big Picuture pozitívne a dostatočne silný.

Betaverziu si môžete sami vyskúšať. Prinajmenšom vám odporúčame zhliadnuť toto video:

http://extrawindows.cnews.cz/big-picture-steam-podporuje-gamepady-ma-prostredi-pro-televizory