Diky za zvezenie, peniaze vám pošleme na účet „. Čože? 250 ton luxusného tovaru až zo Zeme? Beriem všetko! ako obvykle? Ale isteže si vašu lod pamätám, len som sa chcel uistiť – takže zase 200 ton vodíka. Nech vám slúži … *. Máme tu pre vás jednu delikátnú úlohu: potrebujeme zlikvidovať prezidenta jednej obchodnej spoločnosti v systéme Altair. ktorý … Čože. že tam neletíte? Aha. škoda, počuli sme o vás a vašej lode veľa správ a mysleli sme … no nič, tak nabudúce … *

. Vítame vás v našom obchode, ale. ale. koľko chudákov ste zase tento týždeň poslal do pekla … nie nie. ospravedlňujem sa, schovajte, preboha, ten laser, zásoby samozrejmé doplníme – ako vždy osem riadených striel NN500. Šťastnú cestu * A čo vy tu robíte? Aha. že vy nič nepredávate ani nekupujete? Čože? Ze ste len čitatelia časopisu? A čo to teda chcete?

A. .. no dobre, mám ted vlastne chvíľku času. ako mi doplní zásoby paliva – 200 ton je 200 ton – a tak. ešte chcete, vám poviem niečo o sebe a ako som sa sem vlastne dostal. Dovoľte, aby som sa predstavil, som Major ICE, kapitán lode Panther Clipper, číslo PX-045 – k vašim službám. Túto mám ešte len niekoľko dni, a tak práve skúšam, čo dovede. Chcete sa pozrieť dovnútra? Tu sú obytné priestory. Práve som priviezol skupinu turistov zo systému Ross 154. Vzal by som ich viac aj z iných sústav, ale mám len desať kabín pre cestujúcich, pretože som si nechal zamontovať tento 900 tonový Plazmový akcelerátor – najničivejšie zbrane v známom vesmíre – a nezostalo mi už moc miesta. Okrem toho tu mám dvadsať generátorov silového poľa. chladenia zbrani, protiraketovú obranu, automatického pilota, scanner, systém auto ¬ matické údržby, Hyperpriestorový analyzátor a hromadu ďalších užitočných strojov, ktoré mi ale zaberajú v lodi miesto. Tu – vidíte – zrovna mi namontovali tých osem NN500 rakiet, ale ja ich vlastne používam len zo zvyku. S plazmovým akcelerátorom vpredu.

100 MW lasery na hornej a spodnej delové veži už ani rakiet nepotrebujem. A. nazdar Tracy. To člen mojej posádky, asi sa ide zase niekam spä do nemoty. Samozrejme. Medzi nami • celá posádka je zberba tých nejhor-ších dobrodruhov zo všetkých kútov vesmíru. Tracy je zrovna z Marsu, ale napríklad tu val Chekov žil donedávna v systéme Fomalhautaleje tu aj hromada ďalších, viete – obsluha tejto lodi nie je nejednoduchého je nástu na to dvanásť. 0 mojej nejde, ale tých jedenásť bastardov musím platiť každý týždeň. Hrôza, o čo si dneska ti námorníci povedia – tí najlepší až 20 kreditov týždenne! Je pravda, že keď lod havaruje, do únikové kapsie sa vojdem len ja, ale zatiaľ som ešte nehavaroval. Nechcem rozbiť tak krásnu lod.

Ted som sa dal na relatívne bezpečné obchodovanie a prepravu cestujúcich po planétach Federácie, ale čoskoro toho nechám a vrátim sa do služieb Federálny armády. Maju ma tam totiž radi. pretože mám slušnú lod a vyso-ké zaradenie v Elite stupnici, a tak mi zverujem aj nebezpečnejší a lepšie platené úlohy. Aj keď s takou lodi o peniaze moc nejde. Robím to vlastne už len pre zábavu a služobný postup … Možno si myslíte, že je to s takýmto v / bavením a skúsenosti ľahké a jednoduché • byť obchodníkom v tejto zaplivané Galaxii, ale nenechajte sa mýliť Nebol som ale na tom vždy tak dobre ako dnes. Bývalo to horšie. Oveľa horšie …

Keď som sa jedného rána prebudil a snažil sa spomínamnúť si na druh alkoholu, ktorý u mňa vyvolal tak príšernú opicu, spomenul som si na svojho dedka • Peter Jameson sa volal • ktorý mesiac predtým zahynul v troskách svoju lodi. Ten starý pirát a zlodej mi odkázal úbohých sto kreditov a stíhačku Eagle. Naozaj štedré. Phe! Nevedel som, čo mám robiť Do tej doby som bol planetárny krysa, nevytiahol som päty z rodného Merlin (samozrejmé okrem pravidelných ciest na Barnardova Hviezdu do renomovaných nočných podnikov) a ted moje postretlo toto. Ja že som sa mal stať dobrodruhom. pirátom, galaktickým obchodníkom a možno aj vojakom? Ja? Nakoniec som si ale povedal. že trocha vzrušenia mi neuškodí a že si možno zarobím aj nejaké tie kredity Predstava peňazí moje natoľko zaujala, že som si v stanici Sirocco vyzdvihol zdedenú stíhačku. natankoval palivo a vydal sa na dlhú a strastiplnú cestu. Kto tu chce niečo získať, musi sa vedieť pekne otáčať Spočiatku som sa živil ako kuriér rôznych zákazníkov, takže som vozil najrôznejšie baličky po susedných systémoch.

S trochou peniami som potom precestoval kopu planét, zistil ceny tovaru a obchodoval, obchodoval a obchodoval. Spomínam si. ako som raz vo vidiny rýchleho zisku vletel do systému, ktorý nepatril pod správu Federácie. Phe! Keby mi nezostalo palivo na únik hyperpriestoru, tento príbeh by vám rozprával kus oškvarky. Časom som ale našiel pomerne stabilnú a bezpečnú obchodnú cestu medzi dvoma systémami • ktorú vám pochopiteľne neprezradím, pretože ju pou-živá dodnes • kde sa na tone zboži dá zarobiť až 200 kreditov bez nebezpetf odopadeni pirátmi. Tak som si po čase kúpil väčšie lod a mohol som voziť viac zboži, výdajinení odvolávai viac peňazí. Prišiel som tiež na geniálny spôsob ako zarobiť hromadu peňazí veľmi rýchlo a bez práce. Stačí kúpiť …. * prepáčte. moja lod je pripravená k štartu a ja už nemám moc času. Vidíte – mám tu kontrakt na likvidáciu Prezidenta Banské spoločnostinosti v systéme Tiafa a nechcem svoje zákazníkov sklamať. Tak sa majte krásne a zase niekedy dovidenia …

Tak toto je Frontier. Dlho očakávané pokračovanie slávnej hry ELITE. Frontier nám v redakcii všetkým vyrazil dych a bezkonkurenčne sa stal hrou mesiaca Hra má toľko kladov, že ich všetky vymenovať ani nedá, ale odosto sa pokúsim načrtnúť len niektoré z nich. Keď som hral – ako asi väčšina žijúcich podvodnikov • hru ELITE. ktorá vznikla v roku 1985. hovoril som si. ako by bolo báječné, keby sa na planétach, ktoré boli na ôsmich-bitoch znázornené ako kružnice, dalo pristávať.

Frontier nielen že umožňuje na planetách pristávať, ale možno pristávať aj na ich obežníkoch, kozmických základniach a hviezdnych mestách. Frontier už nie je zasadený do imaginárneho vesmíru, ale do existujúcej Galaxie, naši Galaxie v roku 3200. Všetky kozmická telesa tejto Galaxie tu sú – hviezdy, planéty, mesiace, hmloviny atď Tieto objekty tu okrem toho maju svoje pevné miesto. o každom, aj tom najmenšom mesiaci tej najvzdialenejšie slnečnej sústavy sú tu presné informácie (teplotá povrchu, polomer obehu, hmota …) a tieto telesá sa skutočné pohybujú. Nielen že si Galaxii môžeme prezerať na bezchybné 3D hviezdnej mape, študovať sústavy jednotlivých hviezd, čítať štatistické informácie o obyvateľstve, vývozu a dovozu tovaru, ale to všetko tiež môžeme sledovať priamo z kabíny lode. v ktorej sa práve pohybujeme Študovanie jednej slnečnej sústavy môžeme venovať hodiny, ale pre obchod je lepšie nastaviť autopilota, ktorý nás dovedie kamkoľvek v priebehu niekoľkých sekúnd A čo môžeme v tomto realistic-kom svete vlastne robiť? všetko. Obchodovať a vyu-žívať rozdielu cien v jednotlivých systémoch. Plniť úlohy zákazníkov od prevoze balíčkov cez poskytovanie informácií o stratených ľuďoch, dopravy cestujúcich až po obchod na čiernom trhu a likvidáciu nepohodlných osôb.

Galaxie je ovládaná dvoma systémami • staršie Federácii a novším impériom, medzi ktorý-mi vládne stará rivalita – môžeme vstúpiť do vojenskej služby u jedného zo súperov a bojovať proti druhému. Môžeme sa veno-vať ťažby nerastov na asteroidov, ale môžeme tiež založiť vlastnú banské stanica na planétach a mesiacoch. Môžeme prepadať lode ostatných obchodníkov, môžeme lietať len pre zábavu, objavovať nové systémy a nakupovať lepšie a lepšie lode. Frontier nielen že prekročil všetky hranice, ale tiež nám žiadne hranice nekladie – rob čo chceš, ale nenechaj sa pri tom zabiť, Pokiaľ ide o spracované, posudte sami z obrázkov. Frontier je dôkazom, že Vekta-rová grafika ešte nepovedala svoje posledné slovo, a dôkazom, že David Braben je génia-us. Vykreslenie jednotlivých lodi je dokonalé.

Dokonca pri prikúpenia nového zariadenia • rakiet, scannera, hyperprostorového anal-Zator atď – sa toto zariadenie na lodi objaví aj jej 3D spracovanie. Planéty a kozmická telesá sú vybavené takou mierou detailu (na rýchlejších PC s detailmi na najvyššej úrov-ni). že kulen oči neni dostatočnú odpove-di. Súboje sú perfektné a neuveriteľne realistické. Pri pohybe lode sa počíta aj so zotrvačnosti telies, a tak otočenie ťažšie lodi trvá oveľa dlhšie ako u lode menšie a obratnejšie.

Milým detailom sú aj tváre na jednotlivých základniach, ktoré sú vytvárané kombinovaním rozličných rysov – ani dve z týchto tvári nie sú rovnaké! Všetci členovia redakcie (plus pár ďalších, na ktoré ostali peniaze) sa jednomyseľné zaspí-sli. že Frontier je najlepším kozmickým simulátorom všetkých čias. Rozsiahly, detailný, realistický, perfektne prepraco-vanie. dynamický, zábavný, zaujímavý a poučný. Ospevovaný Privateer sa môže ísť zahrabať! A nakoniec ešte jedna poznámka. Tá rozsiahla a neu-věřitelně prepracovaná hra Frontier. na ktorej dohraný budete potrebovať najmenej pol roka a hodné jedla zaberá necelé 2MB!

Zdroj : Recenzia (1994/02 Score, pp.10-11. /score/)