Je čas vojny. Píše sa rok 6225BC. Na planéte Tawy sa rozhorel vojnový konflikt. Dva prastaré národy bojujú o vládu nad svetom. Vojna, ktorá trvá už niekoľko generácií. sa blíži ku koncu. Osud Tawy teraz závisí na južnej ríši Horus a temnom impériu na severe. Ty, neskúsený pilot v armáde zeme Horus. si zasvätil život obrane svojho rodu. Patríš medzi vyvolených boha Osorisa. ktorých poslaním je ovládnuť piesočné lode bohov a s ich pomocou priniesť svojej rodnej zemi slobodu a získať jej nekonečnú slávu a moc. Presne takto sa začína príbeh novej gamesky od GREMLIN INTER-ACTIVE, ktorá hrdo nesie svoje meno SAND WAR¬RIORS. Ako už sám názov napovedá, máme tu čo do činenia s púšťou a bojovníkmi. Presne to tak je. Celá hra sa totiž nebude odohrávať v inom prostredí než na púšti. O čo tu teda vlastne ide? SAND WARRIORS nie je nič onakvejšie než čistokrvná strieľačka, i keď trošičku so simulátoroidným nádychom. Letíte totiž vo voľajakom neidentifikovateľnom lietadle so zvláštnymi tvarmi (viď. obrázočky tuto okolo nás – pozn. pís¬menká). Takže letíte v stíhačke, či ktorá Mahuliena to chce byť a strieľate všetko, čo vidíte okolo seba. Ehm, nie tak úplne všetko, lebo to by ste vystrieľali i svojich, ale len to, čo je nám priateľské. Na začiatku každej misie dostanete v briefingu zvestované, čo máte urobiť.

Keď sme pri tom briefingu, nedá mi nespomenúť zopár detailov, na ktoré autori mysleli. Je to hlavne fakt. že počas doby, kedy vám akýsi robot rozpráva, čo je vašou úlohou, v pozadí sa pohybujú i rôzne postavy. Taktiež vždy po návrate z každej misie uvidíte krátke demíčko. ako si piloti sadajú na ďalší briefing. alebo ako sú v bare. To som už trošku odbočil a tak sa vráťme späť k briefingom. Väčšinou sa každá misia skladá z nejakej tej primárnej a zopár sekundárnych úloh. Napríklad musite zničiť zák- ladňu tých severčanov a vystrieíať aj všetky ich nepriateľské posádky. Alebo tiež musíte oslobo- diť svoju základňu, ktorá bola napadnutá a tak podobne. Určite sa nemusíte obávať toho. že by sa vám hra začala zdať nudná alebo by vás nebodaj prestala baviť. To tu určite nehrozí.

Veľmi pekným spestrením je. že občas sa nájdu i misie (a nie je ich zas tak málo), kedy budete bojovať v noci. čo čumíš ako trafená sliepka, ktorá práve zniesla pštrosie vajce? Je to presne tak. budeš lietať i počas maximálnej tmy, ty hulvát! Pri týchto akciách vám budú pomáhať svetlice, pomocou ktorých si krásne osvetlite nejaké miesto a potom už len páááááááľ a bude to… v análnom otvore (ehm). Takto sme sa pomaličky prepracovali až k zbraniam. Je ich tu celkovo deväť plus už spomínané svetlice, ale tie majú so zbraňami asi len pramálo spoločného. Nachádzajú sa tu zbrane od jednoduchého guľometu, až po ťažké bomby, či rakety. Samozrejme tu nechýbajú navádzané strely, plazma, či iné klasiky. Celkove je zbrani dostatok a určite sa to s nimi dá zvládnuť.

Ak miniete všetko strelivo, môže sa vám podariť nájsť debne, pomocou ktorých si ho krásne doplníte. To isté platí i pre energiu štítov či palivo, i ked štíty sa dopĺňajú aj samé. Pomaly sa už presuňme k nepriateľským jednotkám. Tie majú rôzne podoby. Môžu to byť lietajúce vetrone, aha sorry plachetnice, čo to trepem stíhacie mašianaje, ktoré sú asi najmenej nebezpečné. Horšími nepriateľmi sú pozemné jednotky a to hlavne obrnené tanky a delostrelecké veže. Taktiež tu budete môcť zbadať i pochodujúcich robotov, ktorých ale dvoma výstrelmi zneškodnite a tiež vám budú občas znepríjemňovať život malé potvory, ktoré sa podobajú na osy. Nie sú síce príliš nebezpečné, ale sú príšerne dotieravé a rýchle. Samozrejme nie všetky jednotky sú nepriateľské. Nájdete tu taktiež civilistov a dokonca i nejakú tú výpomoc (mám tým na mysli, že tu nájdete i spriatelené jednotky, ktoré vám budú pomáhať). Teraz vám spomeniem niečo, čo som asi mal napísať ešte na začiatku, ale pišem to až teraz a keď sa vám to nepáči, aj tak si nepomôžete. To. že letíte v stíhačke, som vám už povedal.

Tiež som už spomenul to, že má táto hra simulátoroidný nádych. Čim je to vlastne dané? Celú hru vidíte z kokpitu vášho stroja (samozrejme si môžete prepí¬nať medzi rôznymi pohľadmi, ale najlepšie je to z tejto pozície). V kokpite sa nachádzajú všetky potreb¬né údaje, ktoré pre let potrebujete. Sú to napríklad výška, rýchlosť, množstvo munície, radar, navigačný systém s kompasom, ktorý vás samozrejme navádza k cieľu a ukazuje vzdialenosť od neho. energia štítov, palivo a iné vecičky. Samozrejme si môžete kedykoľvek počas letu prepnúť na prehľadnú mapu. na ktorej sú zaznačené všetky dôležité body. Grafika je skutočne výborná. Najkrajšie sú nočné misie, pri ktorých krásne vidíte svetlá miest. Rozlíšenie si môžete nastaviť od klasických 320×200 až po jemných 800×600, pri ktorých je to už naozaj úžasné. Ale na tie budete potrebovať už voľajaké Pentium 200. Všetko je potiahnuté krásnymi textúrami (trochu mi pripomínajú F-22 LIGHTNING II). Pri výstreloch odlietajú z nepri- ateľov kusy železa a iného materiálu. Zvukové efekty sú na veľmi dobrej úrovni: Počas letu počujete rôzne hlásenia cez vysielačku, či už mužského alebo sexi ženského hlasu.

Hudba je tiež pomerne dobrá, ale z neznámych príčin mi nechcela hrať priamo z CD i keď tam zvukové stopy sú (úplne vážne, teraz ich počúvam) a tak som sa musel uspokojiť len z hudbou vo forme midi (ale tá na tom CD je lepšia, škoda). Teraz by som ešte chcel spomenúť jeden záporček celej hry. Bol to problém s drajvami od papagája… no to som sa asi sekol, samozrejme to má byť myš a nie papagáj. Takže tieto problémy vyriešil až tretí driver. Pri prvom si kurzor chodil ako sa mu zachcelo, pri druhom po chvíli zatuhol a pri treťom to konečne šľapalo tak. ako má. Takže sa možno potrápite s myškou, ale poviem vám. že to stojí za tú námahu. Ešte jeden drobnučký nedostatok by som spomenul, i keď to svojim spôsobom nie je ani nedostatok a tým je, že mi hra zožrala 80MB na mojom HDD. a i napriek tomu sa so 16MB RAM na začiatku dosť dlho nahrávala (ale ten môj disk nepatrí medzi najrýchlejšie, ale zas ani nijako pomalý nie je. takže to uvidíte až u seba, keď si túto hru zaobstaráte). Čo by som vám ešte viac hovoril? Nič. iba ak to. že SAND WARRIORS je naozajstná pecka. chodí pod starým dobrým DOS-om a bolo by škoda si to nezohnať. Na čo ešte čakáte?! Hybajte pre to!