Hier, ktoré by sa venovali tematike pinballu na trhu nenájdete mnoho. Presnejšie povedané nenájdete takmer žiadne. Ak patríte medzi fanúšikov tohto minoritného žánru, tak zažívate rok čo rok obrovské suchoty a snáď až na 3D Pinball Space Cadet, ktorý sa nachádzal v populárnych XPčkach ste moc nemali po čom siahnuť. Pred pár rokmi sa však situácia zmenila a malá spoločnosť ZEN Studios priniesla na trh svoj Pinball FX. Ten si okamžite získal obrovskú fanúšikovskú základňu.

A tento stav pretrváva až dodnes. Od jesene 2010 tu už máme druhé pokračovanie titulu, do ktorého navyše stále pribúda nový obsah. Posledným balíkom je prídavok s názvom Vengeance and Vitue a rozširuje komiksovú tematiku. Aj preto sme sa rozhodli priniesť vám komplexný pohľad na kvality titulu, jeho históriu aj najnovšie prírastky, ktoré rozširujú jeho ponuku. Prečo je vlastne Pinball FX2 takým populárnym fenoménom?

Môže za to fyzikálny model, ktorý stojí za jeho úspechom. Totiž stoly, na ktorých sa hrá, sa chovajú presne tak, ako by ste aj v skutočnosti čakali, pričom stále obsahuje aj poriadnu dávku videohernej zábavy, ktorú zase v realite nenájdete. Odrážanie loptičky a jemné precízne hranie dokonca budí dojem, že dokážete vnímať jej váhu a aj s ňou pri hraní operujete, aby hrala vo váš prospech. Rovnako pri udieraní do stolu sa môžete spoľahnúť na to, že mechanizmy budú pracovať na základe reálnych pravidiel. Pri každom jednom údere je badať, že si na tejto časti dali autori poriadne záležať a vypilovali ju do dokonalosti. Nemali s tým síce mnoho práce, už pôvodný Pinball FX ťažil z tejto devízy, ale prečo by mali výraznejšie zasahovať do niečoho, čo dokonale funguje.

Čo vás pri styku s Pinball FX2 môže trochu zaraziť, je jeho distribučný model. Samotní autori o ňom hovoria ako o platforme na hranie pinballu, nie o hre v pravom slova zmysle. Základ si môže každý stiahnuť zadarmo, avšak obsahovo ide iba o demoverziu, ktorá vás časovo obmedzuje a v žiadnom prípade nedokáže ukojiť vaše hráčske chúťky. Taktiež v prípade tejto základne môžete zabudnúť aj na achievementy. Core balíček už je povinným základom pre každého, kto to s hrou myslí aspoň trochu vážne a ponúkne vám štyri stoly s rôznou tematikou. Taktiež sa týmto vám otvoria aj komunitné možnosti. Ďalším prídavkom je balík Classic, ktorý ponúka štyri stoly z pôvodnej hry.

Najvýraznejším krokom však bolo získanie licencie komiksového giganta Marvel. Titul na PS3 vyšiel ako samostatný Marvel Pinball, Pinball FX2 dostal balík ako rozšírenie. Štyria hrdinovia (Blade, Iron Man, Spider-Man a Wolverine) sa dočkali vlastných stolov a v aktuálnom rozšírení Vengeance and Vitue pribudla ďalšia štvorica: Thor, Ghost Rider, Moon Knight a X-meni. Okrem balíkov sa dá hra rozšíriť aj jednotlivými stolmi, ktorých je 11 a okrem obyčajných tém obsahujú aj také ako Street Fighter, Rocky & Bullwinkle či Ms. Splosion man. A ako ste si už určite domysleli, tak ak chcete mať kompletný zážitok, tak vás to vo výsledku vyjde drahšie, ako by ste čakali. Samozrejme, sa dá predpokladať neustále rozrastanie balíkov aj samostatných stolov.

Cenu si však autori vedia odôvodniť. Každý jeden stôl je dôstojný výsledok ich poctivej práce a žiadne dva stoly v hre nie sú rovnaké. A tým nemyslím len farebnú schému, ale celkovú hrateľnosť a dojem,…

Pokračuj na: http://www.sector.sk/clanok/29557/pinball-fx2-marvel-pinball-vengeance-and-virtue.htm