Značka Pro Evolution Soccer po nástupe súčasnej generácie konzol stratila svoj lesk a slávu a na pomyselnom vrchole tabuľky ju vystriedala konkurenčné FIFA. Studiu Kona, ktoré má PES na starosti, trvalo niekoľko rokov uvedomiť si, kde je chyba. Odpoveď nakoniec vývojári našli v jednom starom futbalovom príslovie, ktoré hovorí: „Keď nčco dlho nefunguje, je potrebné to zmeniť.“ A ako je Japoncom vlastné, zmeny vzali pekne od podlahy. Hodili všetku doterajšiu prácu za hlavu a počnúc ročníkom 2011 začali úplne od piky. Po dva roky budovali svoj nový vysnívaný futbal as ročníkom 2013 sú podľa svojich slov pripravení postaviť sa konkurenčné FIFA v súboji o titul najlepší futbalovej simulácie.

Pro Evolution Soccer 2013

Žiadne Drevá
PES 13 má byť vrcholom prestavby začatej ročníkom 2011, a tak prinesie veľa nových aj vylepšených funkcií. Vôbec najdôležitejšie zmenou vo filozofii hry, bude odovzdanie totálnej slobody do rúk hráčov. To v praxi znamená absolútnu deautomatizaci celého ovládacieho schémy. Strely, prihrávky, pohyb – to všetko bude v ročníku 2013 stopercentne manuálne a tým pádom aj ťažšie na ovládnutie. Vývojári túto skupinu prvkov nazývajú PES Fullcontrol a sľubujú si od nej posun hry k väčšej fotbalovosti, respektíve uveriteľnosť. Už by sa teda nemalo stávať, že sa hráči budú pohybovať po vopred určených schémach, na ktoré bol síce PES vždy skúpy, ale po určitej dobe ste už mohli odhadnúť, ako sa počítačzachová.Tosamése týka spôsobu prihrávok a striel. Aj na tomto poli malo Pre Evo pred svojím konkurentom vždy navrch, ale v posledných rokoch si vývojári začali uľahčovať prácu.

Za účelom vylepšenia celkového dojmu bol pridaný dynamický prvý dotyk, ktorý sa spolu s užším vedením lopty postará o efektné a zároveň efektívne narážačky. Každá situácia okolo veľkého vápna bude vďaka všetkému vyššie uvedenému nebezpečne nepredvídateľná: jedna, dve šikovné pätičky a rozvlní sa sieť v bránke. Práve bránku by mal udržiavať v pokoji jej strážca, čím sa dostávame ku gólmanom. Aj oni totiž priznali výrazného vylepšenia a môžu sa chváliť rýchlejšími reflexy či schopnosťou zakladať útočné akcie ďalekými výkopy. Dočkať by sme sa mali aj celkového zrýchlenie tempa v zmysle nulových prieťahov pred vyhodením autu alebo práve výkopom, podobne ako tomu je v poslednom diele série FIFA.

Čítaj celý článok na: Pro Evolution Soccer 2013 (08/2012, číslo 220). Level, strana 20-21. Predplatné Level