Je to presne rok, čo sme sa s vami podelili o svoje exkluzívne dojmy z hrania alfa verzie luxusne vyzerajúcej českej 3D adventury Memento Mori 2. Po niekoľkých nečakaných odkladoch hra v týchto dňoch konečne vychádza, aj keď zatiaľ len v nemecky hovoriacich krajinách. Pre nás je to ale príležitosť pozrieť sa, nakoľko sa finálna verzia líši od minuloročnej E3 prezentácie.

Bližšie k filmovosti
V level 205 sme Memento Mori 2 brutálne rozpitvali vo veľkom trojstranovom preview. Vtedy sme si hru vyskúšali síce s kompletným herným obsahom, ale s rozvinutým vizuálom, ktorý medzitým dostal konskú filmovú injekciu.

Kým vtedy všetky herné diania zaberali len základné kamery a to z hodnej diaľky, teraz je absolútne každá nehrateľná scéna, a samozrejme aj všetky dialógy, spracovaná filmovým štýlom s využitím detailných záberov niekoľkých dynamických kamier. Splnenú podmienkou pre to, aby sa bolo načo pozerať, sú kvalitne vymodelované postavy, ktoré autori vďaka úzkej spolupráci so štúdiom Bohemia Interactive vierohodne rozpohybovali pomocou technológie motioncapture. Ich tváram sa pokúsili vtlačiť aj základnú mimiku, čím sa samozrejme ani zďaleka nepriblížili úrovne LA Noire alebo HeavyRain, ale postarali sa aspoň o to, aby tváre nevyzerali vyslovene rázne.

Memento Mori 2: Guardians of Immortality

Hardcore hrateľnosť > Memento Mori 2 tak vďaka tomu môže pôsobiť ako filmová adventúra, v skutočnosti to tak však vôbec nie je. Na rozdiel od spomínanej Heavy Rain alebo napríklad aktuálne The Walking Dead nedisponuje zjednodušenú a minimalizovanú hrateľnostou, ba priamo naopak nazvať ju hardcore adventúrou, neboli by sme ďaleko od pravdy. Aj tie sofistikovanejšie herné problémy sú ale bezproblémovo riešiteľné vďaka dodatočným indiciím a doladenému rozhrania, čím tvorcovia pozabíjali niekoľko preživších masařek na
hrateľnosti.

Memento Mori 2: Guardians of Immortality

Nejaké mušky ale zdá sa ešte ostali. Zamrzí napríklad, že v hre zostalo niekoľko zbytočne prekombinovaných predmetových hádaniek, a na atraktivite hry nepridá ani rozvleklá úvodná kapitola, ktorá dobrých 67 hodín drží pulzujúci atmosférický thriller zamknutý za bránami.