Wolfenstein je určite legenda a keď ste snáď nemali to šťastie a nehrali ste túto hru na „vypeckovanej“ 386 alebo 486 neviete aké to boli pocity. Hoci si to môžete vyskúšať teraz na svojom mobile, konzole či s emulátorom na PC, nieje to o tom istom. Teraz je to už len na pousmiatie no pre tých starších je to niečo viac. Nechcem znieť ako starý dzedo ale každý hráč skôr či neskôr príde k hre ktorá sa stane jeho srdcovkou. A pre mnohých je to Wolfenstein, ehm pre mňa nie.

wolfenstein new orderWolfenstain momentálne patrí Bethesde, ktorá kúpila id Software a tým aj niekoľko skutočne lukratívnych značiek. Je len otázkou času kedy nás prekvapí novým dielom Doom. Tentokrát nás čaká oživenie značky Wolfenstein: The New Order. Je to pra pra dedo 3D akcií s vlastného pohľadu a i keď by sa mohlo zdať, nieje to jednoduchá hra. Je to bludisko chodieb a nie len jedna lineárna chodba na ktorej sa Vám nepriatelia hádžu pred zbraň. Druhé pokračovanie Wolfenstein pod názvom Return to Castle vyšiel ešte v roku 2001 a aj keď to nebola ďalšia revolúcia, priniesol dobrú hrateľnosť. V roku 2009 vyšlá ďalšia časť pod názvom Wolfenstein. Jedná sa tiež o priemernú strieľačku, ktorá zase nijako nezahanbuje svojich predchodcov.

wolfenstein

Nový diel má na starosti MachineGames, ktorý pracoval na hrách ako The Darkness či The Chronicles of Riddick. V novom Wolfensteine čakajme kopec inovácii pretože štúdio je rozhodnuté ísť vlastnou cestou. Pôvodne ostane iba jediné a to je likvidácia nacistov. Časové obdobie v ktorom sa bude hra odohrávať sú fiktívne šesťdesiate roky. I keď sme boli zvyknutý na druhú svetovú vojnu, bol svet Wolfensteina vymyslený a nijako sa neviazal na skutočné udalosti. A tak nový hlavný hrdina B. J. Blazkowiczov musí bojovať proti víťaznej nacistickej mašinérii šesťdesiatych rokov. Nacisti totiž vojnu vyhrali a v hre nás v tomto ohľade čaká veľa prekvapení.

Prepracovanejší by mali byť aj nepriatelia, bola spomenutá Engelová, s ktorej tvorcovia urobili tak trochu pobehlicu oddávajúcu sa svojim milencom. Nebolo však spomenuté ako a prečo sa Blazkowicz s Engelovou stretnú. O Bossoch sa viac nehovorilo a tvorcovia túto časť ešte podrobne neodhalili. Je jasné, že štúdio sa nemusí ničím limitovať a vo svojom alternatívnom svete sa nemusia držať ničoho. Všade kam Blazkowicz vkročí narazí na značne zničené mestá či nacistami pre-rekonštruované na nepoznanie. Ako príklad poslúži Londýn ktorý je do značnej miery zničený ale okolie Big Bena je prerobený na pevnosť.

Wolfenstein - The New Order

V prezentovanom deme si mohli redaktori pozrieť aj zaujímavé zbrane s kombináciou užitočných nástrojov. Hneď v sanatóriu sa Vám do rúk dostane pištoľ s kombináciou laserovej rezačky. Využitie je teda naozaj široké a pištoľ sa dobíja na špeciálnych nabíjacích staniciach. V hre budú aj klasické zbrane no v modernejšej podobe. Novinka je zdravie hrdinu, ktoré je rozdelené do piatich častí a obnovuje sa iba tá posledná. Ak niekto počítal s bezhlavou hrou, bude určite prekvapený a nie len prekvapený ale hlavne mŕtvi. Dosť často mŕtvi. Náročnejšia hrateľnosť Wolfensteinovy prospeje aby hráči aspoň troška použili mozog a premysleli si každú svoju akciu.

O grafický zážitok sa postará engine id Tech 5, ktorý ste mohli vyskúšať už napríklad v hre RAGE. I keď mal RAGE na začiatku nejaké muchy zvlásť na PC verzii je to veľmi dobrý engine na rozsiahle a detailné mapy. Je tak jasné že hra vychádza aj pre Xbox 360 a PS3, je v pláne vydať hru aj pre Xbox Infinity a PS4. Tradične Wii U majitelia na hru môžu zabudnúť a to nielen v prípade tejto hry ale všetkých na ktorých Bethesda pracuje.

Ak pôjde všetko pôjde podľa plánu a tvorcovia sa neomeškajú Wolfenstein: The New Order bude na trhu už tento rok.