Nazdar gejmisti’ Už ste dohrali Red Alert a nemáte čo robiť? Začínate si namýšľať, že svet od tohto okamihu prestal existovať. Potajomky zháňate lano, jed či pištol? Neblbnite!!! Nič nie je stratené. Liek na vašu nemoc bol vynájdený práve teraz a volá sa MAX. Stačí po ňom siahnuť a všetko bude v poriadku. Pýtate sa kto, resp čo je to MAX? Je to lahôdka pre všetkých stratégov pod slnkom Mechanized Assault and Exploration, áno, presne to tá čarovná skratka znamená. S touto hrou prišla firma Interplay a dokázala, že aj oni majú čo povedať do problematiky s menom STRATÉGIA.

Dej hry sa odohráva kdesi v budúcnosti, v čase. keď je vesmírna kolonizácia v plnom prúde. Každodenne sa objavujú nové planéty, ktoré treba obsadiť a pripojiť k impériu. Veľké spoločnosti sa predbiehajú v osídľovaní a planéty, ktoré sa dostanú do ich rúk, sú hospodársky vysávané. Viete si určite predstaviť o aké peniaze v tomto biznise ide a tak vôbec nie je prekvapujúce, že medzi jednotlivými konkurentami vznikajú potýčky.

Tie potom prerastajú do miestnych, planetárnych a medziplanetárnych konfliktov. A viete, ako sa takýchto konfliktov zbavíte? Jednoducho ich vyhráte A o to v celej hre ide Za účelom 99.9% víťazstva bola vytvorená jednotka MAX. Z najinteligentnejších humanoidov boli chirurgickým zákrokom vyoperované mozgy a boli zasadené do borgovského tela. Takéto spojenie človeka a techniky vytvorilo veliteľov, ktorí sa nazývali MAX Commander. Neomylní stratégovia začali úspešne dobýjať vesmír. Ak si trúfate stotožniť sa s jedným z nich, máte jedinečnú možnosť.

Cieľom väčšiny operácii je vybudovať základňu, postaviť ťažobné zariadenia a nakoniec poraziť toho drzého nepriateľa, ktorý si dovolil voči vám toľkú nehoráznosť. Na začiatku misie treba, ako vždy, vybudovať provizórnu obranu, rozbehnúť výrobu a budovať silnú armádu. Treba vyrábať zbrane, dobré a silné zbrane! Presne tak. vlastne o tom celá hra je, o zbraniach. MAX je báječný hlavne po tejto stránke, lebo tu môžete viesť boje pod vodou na zemi a vo vzduchu. Ponúka taký veľký zbrojný park, ako zatiaľ žiadna strategická hra Nájdete tu skoro všetko, ba dokonca aj infiltrátora Václava H Už som o ňom hovoril, takže ak ste to už počuli, je to vaša chyba. Tak tento infiltrótor, nemenovaný Václav H, má špeciálnu úlohu, potajomky prenikne do výrobných štruktúr nepriateľa a úplne rozloží jeho zbrojný priemysel. Preto si na neho treba dávať najväčší pozor. Predstavte si, že si nakúpite špeciálnu protileteckú obranu, on k nej prenikne bez toho, aby ste ho spozorovali a jednoducho ju vypne. Zrazu sa zjavia nepriateľské lietadlá a vy sa tešíte, ako im to natrete, ale tešíte sa márne. Váš úsmev prechádza do bolestivej gnmasy, keď vidíte, ako sa vám rúcajú sny. To že je MAX naozaj pestrá stratégia dokazuje počet druhov zbrani:
Vzduch 4 jednotky. Zem 20 jednotiek, Voda 9 jednotiek.

No nie je to geniálne? Akurát sa niekedy stáva, že sa vám to kvalitne pomieša a človek je potom z toho zúfalý. Aj keď jednotiek je mnoho, časom som si vybral len tie najdôležitejšie a ostatné som nevyrábal, ale to predsa každý pozná z C&C Zo začiatku som si myslel, že Interplay prišlo s napodobeninou Commanda, ale nie je to tak. V prvom rade sa tieto dve hry líšia spôsobom hry. C&C bol realtime stratégia, pričom MAX je stratégia na ťahy. Kým Ivo Ninja lamentoval nad jednoduchosťou Red Alerta, ja musím uznať, že som sa dobre zapotil pri každej misii, do ktorej som sa pustil. V C&C ste si mohli vybrať s pomedzi dvoch súperov a v MAXovi ich je 8. Okrem toho všetkého ma MAX o mnoho misii viac a to všetko spolu s kvalitnou ,hudbou a soundFXami sa zmesti na jedno CD. Vynikajúce, geniálne, kvalitné a pod. Neveríte mi? Myslite si, že som zanevrel na starého dobrého C&C? Mýlite sa nehovorím, že MAX je lepší, je úplne iný 1 ako C&C ale tie superlatívy- ktoré som použil, sú na mieste. Ak som vás nepresvedčil, tak je to iba vaša smola, každý máme svoju pravdu a toto je moja.