Špička herného spravodajstva bola pozvaná na prezentáciu hry Grand Theft Auto V, na ktorom pracuje už nejakú tu dobu štúdio Rockstar. Redaktory už dali dohromady svoje teplé dojmy z hry. Tak sa na to poďme pozrieť čo nás čaká v anjelskom meste. Nik nepochybuje o tom, že v prípade GTA V pôjde o krok dopredu. Už zo skúseností sa každý hráč vrátane mňa presvedčil o tom, že Rockstar sa len tak s priemerom neuspokojí preto niet pochýb že nás čaká množstvo noviniek a inovácii v tomto kriminálnom svete.

Grand Theft Auto V

Známa je už dlhšiu dobu informácia o prepínaní hraní sa medzi troma postavami. Všetko to bude v reálnom čase a bez čakania formou „Google Earth“. Váš avatar bude k dispozícii aj online a multiplayer bude prepracovaný do väčšej hĺbky ako sme na to zvyknutý do teraz. Novinkou je vylepšovanie postavy. Schopnosť tej ktorej postavy budete využívať najviac, tá sa bude zlepšovať. Tento strom schopností Vám umožní zlepšiť používanie zbrane, výdrž, silu, objem pľúc alebo napríklad budete zručnejší v ovládaní automobilov či lietadla. Úmysel tvorcov hry bol tak vytvoriť unikátne postavy, ktoré bude mať každý hráč. Hráči tak vytvoria svoje vlastné trio kde každá postava bude svoje prednosti. Hráč je nasmerovaný už od začiatku pretože Franklin je lepší vodič, Trevor zase vie ovládať lietadlo a Michael vie lepšie narábať so strelnými zbraňami. Nieje nikde napísané že to tak musí ostať a je na hráčovi ako im tieto schopnosti upraví.

To že každý protagonista má niečo vo vienku už na začiatku hry má svoje opodstatnenie. Franklin ako lepší vodič dokáže počas jazdy spomaliť čas čo mu dáva veľkú výhodu pri naháňačkach pri veľkej rýchlosti. Michael ako dobrý strelec má schopnosti „Max Payne“, teda bullet-time. Ostal Trevor ktorý po nabití dostatočnej energie získa viac sily a odolnosť.

Grand Theft Auto V

Do GTA V príchadza aj nový prvok – taktika. Čakať tak môžeme plnenie misií viacerými spôsobmi. A znamená to, že konečne misie môžete riešiť v tichosti a nenápadne a nemusí sa to končiť vždy nekonečnou naháňačkou s policajtmi. Ak dôjde k nejakej potýčke s policajtmi môžete ich nalákať do uličiek Gangu. Gangy sú späť v plnej kráse a na policajné autá útočia automaticky. Na Vás zaútočia iba v prípade priamej provokácie no nemusí to vždy tak byť.

Spomínaná taktika a plánovanie sa týka aj samotných lúpeží. Nemusí sa tento nápad páčiť každému ale každá lúpež musí byť naplánovaná do posledného detailu. Okrem automobilov potrebujete zohnať správnych ľudí, zbrane, vybavenie. Záleží len na Vás koľko ľudí k Vašej trojke prizvete a tiež koľko ste ochotný za človeka zaplatiť. Každý expert stojí inak a čím drahší tým lepšie sú jeho schopnosti. Budete riskovať a skúsite misiu sami? Alebo si najmete celý team expertov, každého však musíte aj vyplatiť. Hra Vás hneď nehodí do veľkej lúpeže, krádeže si budete môcť nacvičovať na menších vykrádačkách ktoré budú neskôr naberať na veľkosti či dômyselnosti ktorú pri nich budete musieť použiť.

Vaše obľúbené auto či autá si budete môcť vylepšovať o niečo viac ako to bolo do teraz. Okrem farby auta a opráv, hráč veľa možnosti nemal. Teraz si však okrem farby bude môcť vylepšiť spoilery, gumy, tlmiče, motor a brzdy. Podobná zmena čaká aj zbrane kde si ich budete vylepšovať podľa želania, tradičné tlmiče, zásobníky, optiku a podobne. Všetko to má súvis aj s misiami, niekedy bude totiž kľúčové aké dopravné prostriedky použite s kombináciou akých zbraní.

Už spomínaný protagonisty Franklin, Trevor a Michael budú môcť poctivo zarobené/nakradnuté financie premeniť na investície v podobe nehnuteľností. Každý tak bude môcť investovať do vlastného domu, podniku, reštaurácie či striptíz baru. Hrdinovia budú to však rozdielny, každý z nich okrem pohľadu na život budú inak reagovať na rôzne situácie a ich pohyby a interakcia s okolím sú diametrálne odlišné.

GTA V má byť prešpikovaná detailami a všetkým dobrým čo sa kedy štúdio Rockstar naučilo nielen z predchádzajúcich dielov ale aj zo svojich iných titulov. Máme čakať 5 krát viac obyvateľov, takže v meste to bude skutočne žiť a mapa má byť 5 krát väčšia ako v bola v Ted Dead Redemption. Chvíle si môžete krátit napríklad aj hľadaním pokladov v mori, brať stopárov alebo si len tak zájsť na jógu. Mini-hier tu bude nespočetne a narazíte na ne najčastejšie preskúmavaním mesta.

Používanie mobilného telefónu bolo tiež prepracované a ten bude obsahovať aplikácie ako kontakty, sociálne siete či užitočné možnosti ako internet, fotoaparát, kalendár alebo zoznam misií ktoré budete mať možnosť zopakovať si.

Redaktori mali možnosť pozriet si aj misiu Blitz Play, v ktorej mali „traja kamaráti“ spoločne vykradnúť obrnený transporter. Dojmy z akcie boli samozrejme len pozitívne. Znamená to jedine, že Grand Theft Auto 5 bude prepracovaná a ambiciózna hra s vysokou latkou hratelnosti. Rockstar nikdy nič podobné nevytvoril preto každý čaká veľký zážitok, vrátane mňa.