V kráľovstve zavládol chaos Neznáma diabolská sila sa roztiahla po celej krajine, vohnala ju do občianskej vojny a terorizuje obyvateľov, šialený kráľ, jeho stratený syn a záhadný arcibiskup sú kúskami skladačky, ktorú máš pred sebou. Pricestoval si až do samotného diablovho úkrytu, do mesta Tristram Mesto je teraz obývané len hŕstkou tých. čo prežili V katedrále postavenej v ruinách starej svätyne možno počuť len zvláštne zvuky odrážajúce sa od stien jej zbúraných sál. Možno, že odpoveď leží práve vo zvyškoch zabudnutej minulosti.

Tak a je tu zase niečo nové Je tu hra Diablo. Hra od firmy Blizzard Entertainment. ktorej povesť je známa vo veľmi širokom obecenstve hráčov. Vedzte, že táto firma má za sebou tak slávne produkty, ako boli Black Thorne. Warcraft 1 alebo Warcraft 2. ktorý i v dnešnej dobe mnohí skalní drviči a najväčšií počítačoví vytrvalci hrávajú, či už proti počítaču alebo po sieti. Pravdupovediac, od hry Diablo som nikdy nič nečakal Hovorím si. áááh. ďalšie RPGčko, nič pre mňa. to bude zase nuda No akosi som sa mýlil Tak nehorázne som sa mýlil, že to dopadlo až na finálne hodnotenie 95%. Táto hra je totiž taká bomba, že už dávno som väčšiu nevidel Ktokoľvek, kto bol u mňa a videl ma hrať Diablo, pochopil, že ide vážne o dobrú vec. Dokonca to usúdil aj môj starší brat. ktorý hry príliš nehráva a keď sa dajaká predsa len nájde, je to tak či tak zväčša nejaký manager typu MAD TV. čo mne zase až tak nevonia. Takže, ako som povedal, žiaden RPG ma nikdy nebavil, hlavne kvôli tomu. že sa často skladal z rôznych veľkých zákysových problémov, nudného hľadania kľúčov a pod Diablo je niečím iným, niečím odlišným, niečím úplne novým Diablo je totiž skôr akčná záležitosť než dungeon. V celej hre som nenašiel nič, cez čo by sa nedalo dostať bez toho. aby ste museli dajako tuho rozmýšľať.

Išlo zväčša len o vyčistenie priestoru Ale o tom až neskôr, takže začnime pekne od začiatku začal by som redaktorom Maroshom, ktorému sa týmto smerom ospravedlňujem za to. že som mu takto nechutne a surovo ukradol recenziu na tak perfektnú hru. Myslím si. že mal na to väčšie právo, pretože Diablo dohral skorej ako ja Nebolo to kvôli tomu, že by som bol menej schopný, alebo dokonca pomalší To vôbec nie Problém bol v mojich 95 oknách, alebo mak povedané windovsoch 95 . Zakaždým, ako som D spustil, mi program vypísal dajakú podivnú chybu, niečo s run- time error a bonusové čísla k tomu. Neporadili mi ani Blizzard. keď som im túto chybu poslal cez e-mail. Každý vie. že Diablo je droga, ktorá nezastaví žiadne hráčske srdce a tak to prešla Moja vášeň k tejto hre bola čim ďalej tým väčšia Nutkanie zahrať si Diablo na druhom pomalšom počítači (P133) ma napokon prešlo a tak som sa rozhodol pre kompletné reinštalované WIN95 aj so všetkým softom. ktorý bolo pod neho treba nainštalovať Ale podarilo sa. trvalo to 2 dni spolu so všetkým dolaďovaním a inými detailmi a konečne som mohol zasadnúť za vytúžené Diablo. ktoré som takmer bez prestávky hral celý weekend. napriek tomu. že ma kamoš) volali von. do pekného vyše 20 stupňového slnečného počasia, ale ja som. ako mak. tvrdo odriekal slovami NIE. NIE. HRAJEM DIABLO. tak mi už sakra dajte všetci pokoj?!! Stíšil som zvonenie a zapol telefónny odkazovač. Nepotreboval som jesť, piť, snáď iba keď som už od hladu vyslovene nevidel na ikonku myši. Prišla nedeľa večer. 16. a súčasne posledný level a diabol .

DIABLO padol k zemi mojim 80 tisícovým mečom, ktorý som si kúpil za poctivo našetrené peniažky Ja celý vyčerpaný som s dobrým pocitom na duši a spokojným výrazom v tvári vypol počítač a išiel sa vyspať a šport zvyšné štyri hodiny, ktoré mi zostávali do ranného školského vstávania Dámy a páni. tu je ďalší z dôkazov. že Diablo naozaj stojí za ten „zabitý“ weekend. Mnohý z vás však určite ešte stále nevedia, o čo ponad ne ide a tak by som vám to po toľkých zážitkoch a prežitkoch v tejto recenzii konečne objasnil. To. že Diablo je -WIN95 only-som bral ako samozrejmosť Blizzardi sa totiž zapovedali. že od produktu Diablo robia len pod win95 Ako som už spomínal, musel som kvôli tejto hre celý windows 95 reinštalovať. Všetko bolo úspešné a hra sa spustila (takú radosť na tvár som mal skutočne prvý krát za tak dlhé časové obdobie) Prišlo fantastické intro. ktoré ste si mohli vychutnať aj na RIKI CD č 1 a potom samotná hra A prichádzame k prítomnému času Máte si tu možnosť vybrať z troch charakterov a to buď odvážneho bojovníka „WARRIORa“. alebo mága „MAGIClANa“ či zlodeja „THIEFa“. takzvaného šibala, po slovensky figliara. 6 viťúza Každý jeden je na niečo dobrý. Bojovník dokáže dobre zaobchádzať so svojim mečom a jeho základnou zložkou je sila (strenght), ktorá je prvoradá pre jeho boj.

Zlodej je šikovný. pretože jeho základnou zložkou je obratnosť (dexterity) a do ruky mu patri luk. Mág je sám o sebe čarodej najtvrdšieho zrna a jeho hlavnou zložkou je nepochybne mágia (magic), ktorá, ak je vyššia, je aj samozrejme účinnejšia. čo je ale perfektné. každý z týchto postáv má úplne inú úlohu Osobne vám teraz budem opisovať len bojovníka (wariora). pretože som Diablo dohral len za neho a na zvyšné dva charaktery mi už bohužiaľ nezvýšil čas. ale určite si to niekedy rozdám aj s nimi dvoma.

Mám teda na mysli, že som za bojovníka dostal úlohu nájsť špeciálne hríby, pomocou ktorých miestna čarodejka spraví elixír pre vyčistenie vody v studniach dediny Tieto hríby však môžete zobrať iba ak pred tým prinesiete čarodejke knihu, ktorú dokáže prečítať len ona Táto úloha samozrejme nie je povinná, podstatné je zabiť záverečného diabla nazývaného Diablo. ale ak sa vám táto úloha podarí splniť, získate za hu špeciálny bonus. pod ktorým sa skrýva vždy len taká vec. ktorú v hre nemôžte ani nájsť, am kúpiť, čo značí, že to skutočne stoji za to Ďalšia prekvapujúca vec Je. že hra je po každom novom spustení *NEW GAME“ úplne má Nie lenže sa jednotlivé podlažia vždy inak vygenerujú, ale i predmety, ktoré môžete v hre nájsť, budú mak rozmiestnené spolu s príšerami.

Bol som z toho prekvapený, hru som spustil 6 krát po sebe a zakaždým bola úplne má. jednoducho fantastické Na začiatku hry sa nachádzate v dedine, ktorú postihlo toto diabolské zlo tejto gotickej fantasy bitky Nič mi vám teda nezostáva, ako vojsť priamo do satanského kostola a všetko dostať spať do „správnych koľaji“ Hra sa skladá zo 16 levelov. ktoré sú delené po štyroch, takže sa dostanete cez klasické podzemie, katakomby. jaskyne až po vážne pekelné peklo Okrem toho. že chodíte v podzemí a ničíte nepriateľov.

Potrebujete aj často chodiť do dediny, do ktorej sa dostanete buď pomocou kúzla alebo cez jeden zo štyroch východov (alebo vchodov), ktoré vedú z (alebo do) prvého, piateho. deviateho a trinásteho levelu Do dediny potrebujete chodiť z toho dôvodu, aby ste buď kúpili alebo predali Môže sa vám stať. že nájdete STAFF OF DAWN PORTÁL, čiže palicu, pomocou ktorej sa môžete niekoľko krát dostať do dediny a spať. Je zbytočné si to šetriť, pretože neskôr to v hre môžete dosť oľutovať a tak treba zbierať všetky drahé brnenia a meče a preniesť ich do dediny, kde ich predáte miestnemu kováčovi, ktorý má záujem v podstate o všetko, čo je z kovu Rovnako má aj on na výber rôzne veci. ktoré vám zo začiatku hry môžu pripadať dosť drahé, ale neskôr zistite, že sa na ne dá „zarobiť. Peniaze získate samozrejme tak. že ich buď nájdete v mŕtvych hrdinoch, ktorí sa o to isté snažili pred vami. alebo vypadnú zo zabitých príšer vašim zabitím Preto vám dobre radím ak sa rozhodnete Diablo hrať, snažte sa vyzabíjať každé poschodie do detailu, pretože jedine to vás dokáže dostať sa k víťazstvu a hlavne ničím, okrem peňazí nešetriť. Zo začiatku som si myslel, že je to nemožné, hlavne keď som sa dostal k miestnemu zabijakovi s poriadnym sekáčom na mäso.

Bol tak rýchly, že mi nedovolil ani raz seknúť. Takže sa môže stať. že sa dostanete ku schodom do nižšieho, čiže ďalšieho levelu a popritom ste vôbec neprešli celé poschodie. Takto som to spravil asi 2-3 krát, že som proste len prebehol o level nižšie bez toho. aby som vyzabíjal všetky príšery v danom leteli To bola chyba. Vy totiž postupom času získavate takzvané „LEVEL UP“. To sa vám vždy stanoví, koľko príšer musíte zabiť do určitého číselného bodu. Keď tento bod dosiahnete. získate 5 bodov LEVEL UP, ktoré si môžete rozdeliť ktoré si môžete rozdeliť medzi silu (strenght). mágiu (magic). vitality (životnosť) alebo dexterity (obratnosť) Body je samozrejme najlepšie rozdeľovať podľa toho. za aký charakter hráte, čiže v mojom prípade som si najviac zvyšoval v prvom rade silu. potom životnosť, obratnosť a až na záver mágiu A na konci hry som mal silu viac než bolo možné (maximum 255) a to rovno 287 bodov za pomoci prsteňov a náhrdelníku, ktorý ml dodával body pre silu a obratnosť. Poväčšine z veci, ktoré v podzemí nájdete, sú pre vás neznáme a potrebujete ich identifikovať To môžete taktiež pomocou kúzla, alebo vám ich identifikuje miestny dedinčan. Vždy, keď sa dostanete do dediny, je dobré sa od lekára ošetriť (iba v prípade zranenia samozrejme), čiže získate uzdravenie zdarma. U neho si môžete nakúpiť aj fľaštičky pre čiastočné alebo úplne pridanie životnej energie. Rovnako je to aj s miestnou čarodejkou. od ktorej si môžete zakúpiť čarodejné palice, kúzla alebo fľašky s manou, ktoré sú veľmi užitočné už pre z kníh naučené kúzla Nie však všetky zbrane a kúzla môžete hneď používať, každá vec vyžaduje určitý bod úrovne, takže aj kúzlo, ktoré vyžaduje 70 bodov mágie nemôžete použiť, ak máte povedzme len 30. a tak je to i so zbraňami, brnením, kompletne so všetkým V hornej časti dediny pri skalách sedí jeden chlapec, ktorý má často špeciálne veci na predaj, ktoré mnohokrát kováč nemá Jeho problém je však v tom. že ich má nekresťanský drahé (alebo satanský lacné? :). Okrem klasických 16 levelov sú tu aj dajaké bonusové. v ktorých môžete nájsť akurát rôzne najviac veci. k tým sa však opäť dostanete len ak dôkladne vyčistite celý priestor a poviem vám, nie je to vôbec také ľahké, ako som si myslel ešte v takom 6. leveli. Keď sa dostanete do takého 13 levelu. dáte mi za pravdu 13 level je totiž pekelné peklo odohrávajúce sa skutočne v pekle a obtiažnosť mi vtedy pripadala pekelne ťažká (dokonca mi bolo aj teplo ako v pekle :). nemal som totiž ešte dostatok peňazí pre kvalitnejší meč a príšer sa na mňa vyrojilo ako sršňov. A boli čim ďalej tým tuhšie Ku koncu hry som ich však už po väčšinou sekal na jednu ranu a Diablo. záverečný boss bol síce veľmi pekne graficky spracovaný ako celá hra. ale jeho tuhosť ma dosť sklamala. Na pár seknutí bol zdolaný a nasledovala prekrásna záverečná animácia, ktorú si nesmiete ani vy nechať ujsť Keď už som spomínal tú grafiku Pozrite sa do tabuľky. Hej, je to presne tak. ako vidíte. Žiaden omyl. ani žiadna chyba Hra Diablo dostala za grafiku 98%. sám sebe sa Čudujem, prečo som jej nedal 100%,nemá totiž chyby.

Nevidíte jeden drobnučký pixel (iba ak si zapnete pomocou klávesy „Z“ zoom :)). je to jednoducho nádhera. Verím tomu. že každý, kto videl túto hru na monitore (obzvlášť u mňa na 20″) bol úplne, ale ÚPLNE mimo Blizzardi opäť zabodovali a začínajú sa u mňa tlačiť do mojej NINJA hitparády, hneď na druhé miesto za WESTWOODom. Sú skutočne geniálni Nejde totiž len o grafiku, ale aj o samotné zvukové efekty a tú hudbu!! Čitatelia drahí, tá hudba a s ňou súvisiaca atmosféra, to si zaslúži 97% ako vyšitých. Zvuky sú tak neskutočne reálne, že sa tu ani nedajú opísať.

To musíte počuť na vlastné uši. A hudba? Tak kvalitnú a prepracovanú hudbu ku hre som v živote nepočul Normálne som chytal šoky strachu, obzvlášť keď som hral DIABLO o takej druhej v noci v úplnej tme a kde nič tu nič. odrazu sa na mňa vyrútila kopa príšer s hrôzostrašným revom a zavýjaním, normálne som vyskočil zo stoličky (to úplne vážne!!) Hudba je v každom prostredí iná. je pravda, že dosť často sa opakuje, ale je tak geniálna. že som bol normálne rád. že sa zase opakuje. Ako som už spomínal. Blizzard urobili v hre Diablo nehorázne premakanú atmosféru, hudbu, zvuky a grafiku a k tomuto všetkému ešte aj špičkovú hrateľnosť a zábavu a to je presne to, čo si môže znudený drvič v dnešnej dobe priať. V hudbách počujete mnohokrát smiech Diabla, plakanie a kričanie detí. jednoducho hra Diablo je vec. ktorú si nemôžete len takto prečítať, vy to musíte mať!

Ďalší mimoriadny bonus je, že hra podporuje multiplayer hru a to aj cez modem, cez sieť. ale aj cez internet, cez takzvanú BattleNet položku a musím povedať, že co-operative hra bola taktiež veľmi zábavná, akurát jej nevýhoda bola, že sa nedala savenúť. na rozdiel od normálnej jedno hry (ukladala sa automaticky pri skončení hry a dosť často by sa hodilo aj klasické load. save. load. save). Určite som ešte nespomenul, že Diablo podporuje iba 1 save pozíciu, čo ma mnohokrát nútilo odísť z hry a prekopírovať si save súbor do extra adresára v prípade, že sa niečo nevydarí Preto, ak sa nič nestalo, tak už na tomto RIKI CD je save zo záverečného levelu (pozície boli tak dlhé. že som si ich sem nemohol dovoliť dať zo všetkých levelov, smola) Diablo je hra hier. avšak ako vidíte, dostala „len“ 95%. Prečo nie viac? Aj Diablo má totiž svoje chybičky, napriek tomu, že som spomínal hrateľnosť ako špičkovú, dajakú tú chybičku má. A to. keď som potreboval rýchlo použiť fľašku pre dobitie energie Musel som odisť s kurzorom do dolnej časti obrazovky a medzitým ma príšery zvykli už dávno zabiť Mohli na to spraviť dajaký HOT KEY Ďalšie mínus bolo teda to. že hudieb tu mohlo byť viac. napriek tomu. že boli. sú a vždy budú tak dokonalé. Okrem toho si myslím, že autori mohli hru spraviť o niečo dlhšiu. Ako posledné mínus by som označil medzianimácie, ktoré Diablo neobsahuje. Osobne si myslím, že by sa veľmi hodili aspoň po každom 4 leveli. Napriek týmto všetkým malým nepostrádateľným chybičkám je hra Diablo najlepšia hra, akú som za poslednú dobu vôbec hral a veľmi vám ju odporúčam. O tejto hre by sa dalo ešte hrozne veľa písať, ale bohužiaľ som, ako inak, obmedzený miestom, už takto je to nadnes dlhé Boom, ende. Som hotový, idem sa konečne nach- lastať Fanty No a čo dodať k záveru? Snád iba hádanku: Viete aký je najlepší dungeon? No predsa vlastná pivnica.

Zdroj : Recenzia (1997 Riki, pp.4-5.)