Operácie Magnitude mala byť v Stredozemnom mori východiskom z nepriaznivo sa vyvíjajúcej sa situácie na východnom fronte.

Lenže zlyhala. Miesto bleskovej akcie v tyle nepriateľa bola čata špičkovo vycvičených mužov NATO rozprášená armádami Východu a tie teraz prevzali opraty konfliktu. Tretia svetová vojna sa rozhodne nevyvíja dobre. A zvlášť pre vás. Uväznení na gréckom ostrove Limnos sa môžete spoľahnúť leda na žiar poludňajšieho slnka. Vojna ešte nikdy nebola tak ťažká. Ale na druhú stranu ani tak krásna. ArmA III v podaní Bohemia Interactive chce vykúpať hráčov vo dvanásť hviezdičková vojnová Metaxa. Aj my si radi usrknite.

Arma III

Ideálny spoločníci
Bojovať s torzom vlastnej armády, alebo skôr také hi-tech tlupy, za nepriateľskou líniou, to už tu párkrát bolo. Tretia ArmA, ktorej vydanie sa posunute na začiatok budúceho roka, má ale napriek skromnému mediálnemu záujmu z americkej E3 veľké ambície. Tentoraz veríme, že je obháji. Môže konečne spojiť všetko dobré z predchádzajúcej tvorby a odpútať sa od večných nedostatkov série. Znie to ako marketingová proklamácie, ale podľa toho, čo sme doteraz videli a počuli, bude táto hra veľa dobrá. Obrovská a kompaktný zároveň, tradičné, a napriek tomu ľahko prí-stupňov a technicky strhujúce, no striedma na výkon. Jednoducho ideálne.

Zápletku hlavnej kampane Army lll ďalej nerozoberajte. Ešte nie je hotová, veď české štúdio momentálne dokončuje samotný úvod do hry a tutoriálove misie. Oveľa zaujímavejšie je popis miesta udalostí. Dávno vieme, že nová ArmA vezme miesto v Grécku. A že štúdio vymodelovalo prostredie s takou porciou detailov, až to naľakalo miestne úrady. Ostrov Limnos, dejisko herných udalostí, je takmer dokonalou kópiou skutočného ostrova rovnakého mena a ArmA III môže byť vlastne špionážne pomôckou pre blízkych a nenávidenej Turkami, hoci samozrej ma len teoretickú.

Vykúpanie v detailoch
Zato hráči si vraj novú krajinu zamilujú. Možno aj jej kurčatá, psy, zajace alebo samovražedné koženka, ktoré tu skáču pod kolesá trans-porter. S detaily sa na virtuálnom Limnos naozaj nešetrilo. Veď Limnos nie je len vojenská zóna, pred vojnou tu cvrkal bežný život, cestou teda stretnete pláž vysadenú švitorně farebnými slnečníky, školské atletickú dráhu, jadrovú elektráreň alebo cintorín. Preskúmavať Limnos bude zábava ako po zemi, tak s hlavou v oblakoch, alebo aj pod morskou hladinou. Tam sa s Armou pozriete úplne prvýkrát.

Čítaj celý článok na: Arma III (08/2012, číslo 220). Level, strana 29. Predplatné Level